Main menu:
DVD KOTORIBA OD OSNUTKA DO PRVOG SVJETSKOG RATA
Vatra je jedna od najvažnijih pojava čovjekova života i razvoja civilizacije. Koliko je god bilo teško do nje doći, još je teže bilo njeno održavanje, no ipak je najteže ostalo njeno obuzdavanje.
Proučavajući prirodu i boreći se sa stihijom čovjek je došao do spoznaje da se vatra može gasiti , našao je sredstva za obranu od nje i u toj dugotrajnoj borbi postao njen gospodar, a ona njegov sluga.
Njemačka je prva zemlja koja je organizirano pristupila zaštiti od požara i postavila temelje dobrovoljnog vatrogastva. Pučanstvo Magdenburga 1823. godine u svezi s time osnovalo "Savez poštenih ljudi". Prvo dobrovoljno vatrogasno društvo osnovano je 1841. godine u Meissenu, no zvanični osnutak dobrovoljnog okupljanja vatrogasaca spominje se1846. godine, osnivanjem društva u Durlachu.
Prvo vatrogasno društvo u Hrvatskoj utemeljeno je 1864. u Varaždinu, a 1865. godine u Sisku, dok je u Međimurju prvo takvo društvo takve vrste utemeljeno 31.1.1875. u Prelogu, a u Čakovcu 18.10.1875. godine. Godine 1882. osnovano je društvo u Murskom Središću, a šest godina kasnije redom u : Donjoj Dubravi, Kotoribi, Cirkovljanu i Goričanu.
Na inicijativu Jakoba Hišlera, vlasnika pilane u Kotoribi, DVD Kotoriba formirano je 31. listopada 1888. godine. Uz Hišlera inicijatori osnivanja bili su mjesni obrtnici i trgovci s osnovnim ciljem zaštite svoje imovine od eventualnih vatrenih nedaća. Prvi predsjednik društva bio je Vjekoslav Nađ, a zapovjednik Josip Ciceli. Osnivaèi su još bili: Stjepan Maltar, Josip Kočiš, Pavao Rodek, Franjo Siladi i Vinko Balog. Ovaj potonji je kasnije dugi niz godina obavljao tajničke poslove. Oni su u svoje redove okupili 35 Kotoripčana koji su i prije toga neorganizirano, u slučaju potrebe, koristili primitivnu vatrogasnu štrcaljku.
Tu neizostavno trebamo spomenuti da je unutar Društva oformljena limena glazba od 15 članova, a nastupa na svim mjesnim manifestacijama i zabavama. Pojava limene glazbe datira nekoliko godina po osnutku Društva. Glazbenici su, nažalost, iskorištavani u političke i propagandne svrhe što je dovelo do njezinog raspuštanja.